Кольпоскопія

Що такое кольпоскопія, в яких випадках проводиться, що допомагає діагностувати?

У минулому році в наш центр звернулася пацієнтка, якій в поважному державному закладі поставили діагноз: рак шийки матки. Лікар, обстеження у якого вона проходила, не робив мазок на онкоцитологію, але повідомив молодій жінці про те, що матку треба повністю видаляти. Жінка з таким страшним діагнозом не змирилася і вирішила пройти обстеження в іншій клініці, щоб впевнитися у його точності.

Пацієнтці було проведено кольпоскопію, взято мазки на цитологічне дослідження і для аналіза на ВПЛ. В ході кольпоскопії також зробили біопсію. Діагноз «рак шийки матки» не підтвердився. Була зроблена радіохвильова конізация шийки матки. По результатам гістологічного дослідження вдалось встановити інший, на цей раз остаточний діагноз: дисплазія шийки матки середнього ступеню. Завдяки тому, що було проведене комплексне обстеження, молода пацієнтка зможе мати дітей, так як репродуктивний орган не був видалений.

Але навіть здоровій жінці треба проходити огляд у гінеколога принаймні раз на рік. Для ранньої діагностики захворювань жіночої статевої сфери кольпоскопію, цитологічне дослідження, аналіз на вірус папіломи людини слід застосовувати під час кожного поглибленого гінекологічного огляда.

Кольпоскопія – це метод безболісного високоінформативного безконтактного дослідження тканин піхви, вульви і шийки матки. Огляд проводиться з використанням спеціального стереоскопічного оптичного прилада (мікроскопа з підсвічуванням), який дозволяє отримати збільшене у 6-16 разів зображення.

Кольпоскопія дає можливість:

  1. Ретельно оглянути слизову оболонку шийки матки.
  2. Виявити осередки розвитку патологічних процесів, їх локалізацію, площу та межі ураження.
  3. Встановити характер новоутворень (злоякісній чи доброякісний).
  4. Взяти мазок для цитологічного дослідження.
  5. Зробити біопсію шийки матки, піхви, вульви.
  6. Розробити схему лікування і проконтролювати результати.

Кольпоскопія проводиться у таких випадках:

  1. В період планування вагітності.
  2. Якщо результати цитологічного дослідження свідчать про наявність новоутворень, запалень, інфекцій.
  3. Пацієнтка скаржиться на біль внизу живота, кров’янисті виділення із піхви.
  4. Скарги на контактні кров’янисті виділення із піхви, які з’являються після статевого акту.
  5. Скарги на свербіння, печію, болючість в ділянці зовнішніх статевих органів.
  6. Незвичні виділення із піхви.
  7. Скарги на порушення циклу.
  8. Під час огляду статевих органів були виявлені гострокінцеві кондиломи.

Проведення кольпоскопії потребує попередньої підготовки. За 1-2 дні до процедури треба виключити вагінальні статеві контакти, не виконувати спринцювання, перестати користуватися тампонами і вагінальними свічкам, пінками, пастами, гелями та іншими місцевими контрацептивними засобами. Протипоказань до кольпоскопії немає, але її не проводять під час менструації.

Необхідність проведення біопсії (збір зразків тканин для дослідження під мікроскопом) може виникати як під час кольпоскопії, так і після отримання незадовільних результатів цитологічного дослідження.

Процедура біопсії шийки матки може викликати незначні болісні відчуття, а біопсія піхви і вульви – досить болюча процедура, тому ми використовуємо місцеву анестезію. Процедуру взяття матеріалу роблять під контролем кольпоскопа, так як кольпоскопічно орієнтована біопсія підвищує точність діагностики.

У більшості випадків кольпоскопія переноситься пацієнтками добре. Але у деяких випадках після діагностики внизу живота виникають незначні ниючі болі. Виділень після кольпоскопії бути не повинно, якщо тільки не проводилась біопсія шийки матки. У цьому випадку поява мажучих кров’янистих виділень – нормальне явище.

Провести кольпоскопію у Чернівцях можна у лікувально-діагностичному центрі «Панацея». Запис на прийом здійснюється за номерами 050 603 79 95, 096 370 79 37. Щоб пройти обстеження ви також можете залишити заявку, заповнивши форму на сайті центру.