Статті

Хвороба заблукалого ендометрію

Ендометріоз – одне з найзагадковіших захворювань, адже причини ендометріозу до кінця не з’ясовані. Існує багато теорій виникнення даного захворювання, але жодної доведеної. Поставити діагноз ендометріозу досить складно, тому що симптомів, характерних суто для даного захворювання немає. І пацієнти роками мігрують між гінекологами, гастроентерологами, неврологами, лікують безкінечні «запалення додатків», синдром подразненого кишечника, шукають причини безпліддя, перш ніж отримають свій діагноз. Середній термін встановлення цього діагнозу – 8 років! Немало, погодьтеся. Але ж від правильного і вчасного діагнозу залежить ефективність лікування.

При ендометріозі клітини ендометрію (внутрішнього слизового шару матки) потрапляють в ті місця, де їх в нормі не має бути.

Ендометрій постійно змінюється під дією гормонів протягом менструального циклу.

Основне його завдання – прийняти запліднену яйцеклітину та забезпечити розвиток вагітності. Якщо запліднення не відбулося, ендометрій деградує і відторгається, тобто настає менструація. Ті самі періодичні зміни відбуваються і у тканинах ендометрію поза межами порожнини матки, тобто у вогнищах ендометріозу, де б вони не знаходились (розростання, секреторні зміни, відторгнення). Це може супроводжуватись больовими відчуттями різної інтенсивності. Хоча зустрічаються і безсимптомні випадки захворювання.

Вогнища ендометріозу знаходять в різних органах і ділянках тіла. Частіше вони бувають в малому тазу – в сечовому міхурі, в яєчниках, стінці матки (аденоміоз), в прямій кишці, в позаматковому просторі (між маткою та прямою кишкою), операційних рубцях. Іноді їх знаходять під діафрагмою, в легенях, і навіть в головному мозку.

Основні симптоми ендометріозу: біль, порушення функції органів і безпліддя. На початку біль може бути циклічним (пам’ятаємо про залежність від менструального циклу!), але не у всіх і тільки на початку. Це може бути єдиною зачіпкою для лікаря, щоб запідозрити ендометріоз.

Інтенсивність болю може бути різною та залежить від локалізації та ступеню враження органу. В той же час вираженість клінічних проявів далеко не завжди пов’язана з кількістю і величиною вогнищ ендометріозу.

Іноді маленькі вогнища викликають нестерпний біль, що буде вимагати значних доз знеболюючих препаратів. Це пов’язано з враженням підлеглих нервових закінчень. І навпаки, глибокий поширений інфільтративний ендометріоз і повна відсутність скарг.

Чи існує профілактика ендометріозу?

На жаль, нічого конкретного і доведеного не придумали. Але можна суттєво знизити ймовірність цього захворювання, якщо ви будете:

 • вести здоровий спосіб життя;
 • займатися спортом;
 • правильно харчуватися;
 • відпочивати;
 • мінімізувати стресові чинники.

 

Особливо про це треба знати батькам, у кого підростають дівчатка. Бережіть їх здоров’я, застерігайте від непотрібних зайвих навантажень і стресів, не вимагайте виключно відмінних оцінок за рахунок сну і відпочинку.

Діагностика ендометріозу: УЗД і МРТ (приблизно рівнозначні за ефективністю, якщо апаратура експертного класу поєднується з професіоналізмом фахівця, що проводить обстеження). Але все ж не всі форми ендометріоїдних вражень доступні для інструментальної діагностики, наприклад поверхневий ендометріоз очеревини знайти при УЗД не вдається ).

«Золотий стандарт» – лапароскопія з прицільною біопсією патологічних тканин.
Аналізу на ендометріоз, на жаль, поки не існує. Але існує спадкова схильність до виникнення цього захворювання, про це треба пам’ятати, якщо ваші найближчі родичі мали або мають цей діагноз.

Цистоскопія

Сучасна медицина – це візуалізація. Щоб правильно лікувати, треба знати, що ми лікуємо, тобто правильно поставити діагноз. Як це зробити без прямої візуалізації? Для того і придумали ендоскопічний метод діагностики:

 • гастроскопія,
 • кольпоскопія,
 • бронхоскопія,
 • гістероскопія,
 • цистоскопія (скопія – від грецької skopeo – дивлюсь).

 

Цистоскопію проводить лікар уролог. Він оглядає внутрішню поверхню сечового міхура за допомогою цистоскопа – спеціальної оптичної системи. Процедуру проводять як жінкам, так і чоловікам.

Покази до цистоскопії:

 • поява крові в сечі;
 • хронічний цистит з частими рецидивами;
 • порушене, утруднене або будь-яке аномальне сечовипускання;
 • виявлення в аналізах сечі нетипових клітин;
 • підозра на пухлини, виразку;
 • інші патологічні зміни, наявність каменів або інших сторонніх тіл в сечовому міхурі.

 

Спеціальної підготовки до цистоскопії не потрібно, тільки напередодні здати загальний аналіз сечі. Процедура проводиться в амбулаторних умовах під місцевим знеболенням, тому практично безболісна та займає 10-15 хвилин.

Цистоскопія не тільки діагностична, але і лікувальна процедура, під час якої можна:

 • видалити папіломи, новоутворення;
 • провести розсічення гирла сечоводу;
 • видалити камені з сечового міхура;
 • провести радіохірургічну або лазерну коагуляцію виразки, лейкоплакії;
 • взяти зразки тканини для лабораторного дослідження.

 

Не зволікайте при появі перших симптомів, адже рання діагностика допоможе вчасно почати лікування та уникнути ускладнень.

Зупинити час вчасно

Старість може бути різною. Бадьорою і наповненою роботою, турботами про рідних, зустрічами з друзями, новими знайомствами, подорожами, із запахом французьких парфумів, смаком хорошої кави☕️.

Атерома

Атерома, або тріходермальна кіста – пухлиноподібне утворення, що відноситься до епітеліальних кіст шкіри, виникає через закупорку вивідного протоку сальної залози.

Репродуктивне здоров’я України

Виїзні консультації провідних репродуктологів ADONIS

Як довго ви намагалися стати батьками, але так і не дочекалися заповітних двох смужок на тесті? Яких лікарів ви вже відвідали, але так і не отримали бажаного результату? Скільки ще ви готові намагатися, щоб подарувати життя нескінченно коханому і довгоочікуваному малюку?