Статті

Біомаркери старіння

Чому людина старіє? Як продовжити молодість? Якщо старість це хвороба, то чи є ліки від неї? Мрії про безсмертя старі, як саме людство.

Згідно з легендою в 16-му сторіччі в Угорщині жила «кровава графиня» Єлізабет Баторі. Заради збереження вічної молодості вона безжально вбивала невинних дівчат і приймала ванни з їх кров’ю.

А лікар Воронов, прообраз професора Преображенського, родоначальник гормональної теорії омолодження, пересаджував статеві і щитовидні залози мавп своїм недужим багатим клієнтам, які мріяли знову отримати здоров’я. Але пам’ятаємо, що ті експерименти закінчилися поразкою.

Що ми маємо на сьогоднішній день з досягнень сучасної медицини? Є теорія стовбурових клітин, яка успішно розвивається і показує непогані результати, але не у всіх країнах дозволено використовувати ці клітини.

Давайте поговоримо про біомаркери старіння. Старіння обумовлено багатьма молекулярними процесами, які поступово і непомітно відбуваються в організмі, послідовно виводячи з лав органи і системи.

Що ми маємо на увазі, коли говоримо про біомаркери старіння?:

 1. Артеріальний тиск – норма 110/70 – 120/80 мм.рт.ст. Вище 130/80 – артеріальна гіпертензія, предиктор ранньої серцево-судинної смерті.
 2. Індекс маси тіла (ІМТ) і окружність талії (ОТ). Ознака здоров’я: ІМТ до 25 і ОТ у жінок до 80 см, а у чоловіків – до 93 см. Збільшення цих параметрів є маркером розвитку ожиріння та метаболічного синдрому і пов’язано з ризиком ранньої серцево-судинної смерті і деяких видів раку.
 3. Індекс HOMA (інсулінорезистентність) в нормі до 2,7. При підвищенні – схильність до порушення обміну глюкози і цукрового діабету.

Ранній токсикоз вагітних

Омріяна вагітність… Ти в солодких мріях про маля, яке тільки-но з’явилось в твоєму животику і поступово росте і змінюється кожну годину. Можна подумати разом із коханим про інтер’єр дитячої кімнати, дитяче придане, про зміни в планах на відпустку і ще багато чого цікавого. На малих термінах вагітності хочеться працювати в звичному режимі, встигнути завершити багато справ, а тут починається він, неприємний ранній токсикоз: нудота, блювота, слинотеча (птіалізм), підвищена чутливість до запахів. Нудота і блювота частіше розпочинаються після 7-8-го тижня і закінчуються в 12-14 тижнів, але іноді це жахіття затягується значно довше, в рідкісних випадках – до пологів.

В легких випадках нудота турбує вагітну декілька годин на добу, блювота повторюється 1-2 рази на день. У випадках середньої важкості нудота докучає жінці постійно, а блювота щоденно 3-5 разів.

Гіперемезис – найважча форма нудоти і блювоти, супроводжує 3% вагітностей:

 • блювота більше 5 разів на добу;
 • втрата 5% від початкової ваги;
 • серцебиття більш, ніж 100 ударів на хвилину;
 • ознаки зневоднення (підвищена спрага, сухість в роті, запах ацетону з роту, зменшення кількості сечопусків).

Гіперемезис потребує стаціонарного лікування для термінового відновлення рідини в організмі.

Лайфхаки для зменшення нудоти і інших «принад» першого триместру:

 • пийте багато рідини. Це може бути негазована вода, зелений, фруктовий, імбирний чай, холодна неміцна кава (не більше 2-х чашок на день);
 • легкий сніданок в ліжко (канапки, горішки, насіння). Вставайте з ліжка обережно, переконавшись, що все «лягло»;
 • уникайте різких запахів (парфумів, їжі, побутової хімії, вихлопних газів), іноді замовляйте доставку їжі додому, або попросіть родичів приготувати вам щось корисне, поки ви погуляєте в парку;
 • намагайтесь їсти частіше, до відчуття сильного голоду, але невеликими порціями;
 • прийом вітамінів при плануванні зачаття може значно зменшити інтенсивність нудоти;
 • спробуйте дієту «BRATT » – банани, рис, яблуко, тост і чай;
 • імбир в будь-якому вигляді (цукерки, капсули, порошок, свіжий, в цукровій пудрі);
 • після блювоти обов’язково прополоскайте рот розчином харчової соди, щоб нейтралізувати кислий присмак шлункового вмісту і попередити руйнування зубної емалі.

Іноді чисте гірське повітря замість забрудненого міського дозволяє повністю позбутися легких і середніх форм раннього токсикозу вагітних.

Біль під час сексу

Три жінки з чотирьох скаржаться на біль під час сексу в певні періоди свого життя. Для однієї це тимчасова неприємність, для іншої – довготривала проблема, яку лікарі називають «диспареунія».

Ендометріоз

Ендометріоз — поширене хронічне та виснажливе захворювання, що вражає приблизно кожну десяту жінку репродуктивного віку.

Епідермальна кіста

Епідермальна кіста, або атерома — доброякісне новоутворення, що виникає внаслідок закупорювання вивідної протоки сальної залози шкіри і скупчення в ній її секрету, клітин епітелію та ін.

Дисплазія шийки матки

Якщо у вас при обстеженні виявлена дисплазія шийки матки, перш за все не потрібно панікувати. Дисплазія – це патологічні зміни в клітинках шийки матки. Це не рак, але це серйозно і цією проблемою треба займатися.

Овуляція

З вагітністю пов’язані чи не найбільші хвилювання людей. Згідні?

Когось турбує незапланована вагітність, когось, навпаки, її відсутність. В спроможності чи неспроможності зачати дитину ключову роль відіграє овуляція. Що це таке? Давайте розбиратися.

Завмерла вагітність. План обстежень після завмерлої вагітності

Суха статистика свідчить, що 10 – 20% вагітностей переривається, а за деякими даними – 30 – 40%. Так, таке буває. Довгоочікувана, запланована вагітність. В 7 тижнів лікар на УЗД бачить серцебиття, а через 2 тижні – вже ні. В це важко повірити, важко усвідомити, що це сталося.

Міома матки і вагітність

Багато років назад, в минулих сторіччях люди вважали матку одним з найважливіших органів в жіночому організмі і, якщо вона не виконує свою основну функцію – виношування і народження дитини, – тіло починає давати збій.