Лабораторна діагностика

Усі хоча б раз у житті чули слово «аналізи» і здавали для аналізу кров, сечу тощо. На даному етапі розвитку медицини лабораторна діагностика перетворилась в потужний інструмент в руках лікаря, що дозволяє вчасно встановити причини захворювання, призначити обґрунтоване лікування, проконтролювати перебіг хвороби і результативність лікування. В ЛДЦ «Панацея» в Чернівцях працюють партнерські програми з сертифікованими лабораторіями, що використовують сучасні технології і обладнання для діагностики: Сінево, Sante, CSD.

В процесі лабораторних досліджень можуть вивчатись біологічні рідини і продукти життєдіяльності: кров, сеча, слина, сльозна рідина, мокротиння, кал тощо. Спектр характеристик, що вивчаються, дуже широкий, це фізико-хімічні властивості – кількість, щільність, колір, кислотність; визначення наявності тих чи інших речовин – глюкози, білка, гормонів; цитологічне дослідження, коли вивчається кількісний і якісний склад клітин в матеріалі; патоморфологічні дослідження, коли  вивчається матеріал, отриманий шляхом видалення органа або його частини.

Необхідний об’єм лабораторних обстежень в кожному конкретному випадку визначається лікуючим лікарем, він же, ґрунтуючись на даних об’єктивного і інструментальних обстежень може дати інтерпретацію отриманих аналізів.

Рекомендації при підготовці до лабораторних досліджень

Аналіз крові на всі показники слід здавати натще, в першій половині дня (до 12.00), період голодування повинен складати 10-14 годин. В окремих випадках можливий забір крові впродовж дня з перервою після прийому їжі не менше 6 годин. Напередодні і в день забору слід уникати чинників, що можуть впливати на результат: надмірних фізичних і емоційних навантажень, вживання жирної їжі і алкоголю, паління.

Виключно натще слід здавати кров для тестів біохімічної панелі та показників гемостазу. Виключно за призначенням лікаря рекомендується здавати кров під час прийому ліків, проходженні фізіотерапевтичного лікування, рентгенологічних процедур.

Дослідження гормональної панелі зазвичай виконується до 11.00, якщо інше не рекомендовано лікарем, тому що  для деяких гормонів спостерігаються значні добові коливання. При вивченні показників репродуктивної  функції та у вагітних слід вказати день менструального циклу або термін вагітності.

При підготовці до здачі сечі необхідно провести туалет зовнішніх статевих органів. Для загального аналізу сечі слід зібрати всю ранкову порцію сечі в чисту суху, добре вимиту від миючих і дезінфікуючих засобів ємність, далі ретельно перемішати і відлити 50-100 мл сечі в спеціальну ємність для доставки в лабораторію. Для аналізу сечі за Нечипоренком збирається середня порція ранішньої сечі.

ПЛР (PCR)-полімеразно-ланцюгова реакція. Для цього дослідження можна набирати різний матеріал. Якщо для ПЛР-дослідження планується взяття слюни, буккальний мазок (з внутрішньої поверхні щоки) або мазок з ротоглотки, слід за 4 години не вживати їжу, алкоголь, лікарські препарати, безпосередньо перед набором матеріалу слід прополоскати рот кип’яченою водою.

При здачі урогенітального матеріалу для цього дослідження слід провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів, жінкам за три доби утриматись від спринцювання, застосування вагінальних свічок, тампонів, матеріал необхідно набирати не раніше, ніж через 14 днів після курсу антибактеріальної і протигрибкової терапії, також впродовж трьох діб слід утриматись від незахищених статевих контактів.