Ультразвукове дослідження

УЗД – покази, протипокази, діагностичні можливості

Для кожної епохи існував свій стереотип лікаря. В середні віки це був поважний чоловік з ланцетом для кровопускання. В дев’ятнадцятому сторіччі – не менш поважний, в білих рукавичках і з дерев’яною трубкою для вислуховування – вона називається стетоскопом, а в середині двадцятого символом лікаря стає фонендоскоп – варіант тієї ж трубки, але з гумовими шлангами для передачі звуку і звуковою камерою.

В наш же час усі шанси стати таким символом лікарської професії має апарат ультразвукової діагностики.

Як працює апарат УЗД

Серед сучасних методів діагностики ультразвук займає одне з чільних місць. Його перевагами є, насамперед, відносна простота проведення, широкий спектр показів, відсутність негативного впливу на організм. Крім того, у багатьох випадках ультразвукове дослідження дозволяє оцінити не тільки органічні зміни органу, але і його функціональну здатність. В основу цього методу покладена здатність ультразвуку з різною швидкістю проходити через органи та тканини і відбиватися від них залежно від їхньої щільності. Ультразвуковий датчик випромінює хвилі відповідної частоти і сприймає ці ж хвилі після відбиття їх досліджуваними органами з наступною передачею отриманого сигналу в розшифровуючий пристрій і подальшою демонстрацією на моніторі. Роздільна здатність, тобто найменший об’єкт, який можна побачити, для сучасних апаратів складає 1-3 мм, що співставно з можливостями рентгенівських КТ і МРТ-апаратів.

Як уже зазначалося, можна проводити УЗ-дослідження різних органів:
  • головного мозку,
  • очей,
  • щитовидної залози,
  • серця,
  • судин,
  • молочних залоз,
  • органів черевної порожнини,
  • сечостатевої системи,
  • кісток і суглобів.

Для цього використовуються різні датчики, кожне з цих обстежень має свої особливості. Зараз ми обговоримо особливості обстеження органів черевної порожнини і позачеревинного простору. При дослідженні органів черевної порожнини лікар вивчає їх форму, взаємне розташування, розміри, товщину стінок, окремі внутрішньоорганні структури, наявність або відсутність новоутворень, ущільнень, порожнин, розростань тощо. В процесі дослідження фахівець може оглянути печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу, селезінку, великі судини, нирки, наднирники.

Як підготуватись до проведення УЗД?

Для отримання якісного і інформативного результату слід відповідним чином підготуватися до обстеження. Рекомендовано проводити його вранці натще, або через 8-10 годин після прийому їжі. За 2-3 дні до УЗД необхідно виключити з раціону соки, газовані напої, бобові, чорний хліб, свіжі овочі, фрукти, молоко. При метеоризмі рекомендується приймати активоване вугілля.

Частота проведення такого обстеження визначається лікуючим лікарем. З профілактичною метою таке обстеження рекомендується проходити раз на рік.

Зателефонувати в центр