Коли, чому, для чого
Про ультразвуковий метод дослідження в наш час знають, принаймні щось чули, всі. Не всі розуміють його фізичні основи і діагностичні можливості. Багато з нас сприймають УЗД як рентгенівське дослідження, і відповідно як шкідливе випромінювання, що негативно впливатиме на плід. Але вже сама назва вказує на фізичну природу випромінювання – ультразвук. І він є абсолютно безпечним.
Для багатьох молодих батьків УЗД під час вагітності – спосіб дізнатися стать майбутньої дитини ще до пологів. Безумовно, це важливо, але це не єдина і не найважливіша причина для проходження УЗ-дослідження майбутньою мамою.
Коли проводиться ультразвукове достідження
Отже, метод УЗД можливо використати на 4-6-й день затримки менструального циклу. В цей період він дозволяє разом з відомим усім тестом на вагітність, встановити сам факт вагітності. Але, найголовніше, він має на меті встановити локалізацію плідного яйця і виключити позаматкову вагітність, визначити одно- чи багатоплідну вагітність. Серцебиття ембріона можна визначити, використавши вагінальний датчик, приблизно в 4-6 тижнів в залежності від можливостей апарата УЗД. На малих термінах вагітності за допомогою ультразвуку також нерідко знаходять органічні захворювання матки і яєчників. У випадку ниючого болю внизу живота, появи кровянистих виділень, УЗД рекомендовано для виключення завмерлої вагітності, загрози викидня, позаматковоі вагітності.
Обов’язковий термін ультразвукового огляду 11-14 тижнів. Це принципово важливий сеанс УЗД-огляду, тому що саме в цьому терміні вагітності можна визначити можливу хромосомну чи генетичну патологію плода і її сумісність з життям, оцінити ступінь ризику гестаційних ускладнень – прееклампсіі, затримки розвитку плоду.
Для жінки ж це – можливість вперше побачити свого малюка, зазвичай лікар показує жінці плід прямо на моніторі, правда, в цьому терміні він ще дуже маленький і не дуже схожий на дитину.
Далі, в другому триместрі вагітності обов’язковий ультразвуковий огляд на 18-21 тижні. Це серйозний час, за котрий тканини плода встигають пройти достатній шлях розвитку. В цей термін можливо розгледіти личко і серце дитини, визначити її стать. Крім того, на цьому етапі визначаються розміри плода і їх відповідність терміну вагітності, розміщення, товщина та структура плаценти та пуповини, анатомічні особливості тіла та шийки матки, що дозволяє обрати подальшу тактику ведення вагітності.
Необхідність проведення третього рутинного УЗД при вагітності дискутується. В багатьох країнах обов’язковим є дво-, або навіть і одноразове ультразвукове сканування. В Україні в ІІІ триместрі УЗД проводиться при наявності додаткових показань. Хоча відомо, що багато захворювань плоду (кісти, пухлини, мікроцефалія, гідронефроз, аномалії кишечнику, аневризми вен, аритмія та інш.) проявляються вже після 22 тижнів.
В цьому терміні визначається структура та ступінь «зрілості» плаценти, інтенсивність кровоплину в системі матка-плацента-плід, що дозволяє спрогнозувати і запобігти гіпоксії плода в передпологовий період та під час пологів. Крім того, визначається і ступінь зрілості самого плода, аналізується серцебиття, рухи, тонус плоду, кількість навколоплідної рідини.
Сподіваємось, тепер у вас не залишилось сумнівів у необхідності ультразвукового обстеження під час вагітності. Пам’ятайте, немає доведених свідчень про шкідливість УЗД для дитини. А вчасно і якісно проведене УЗ обстеження збереже здоров’я, а інколи і життя, матері та дитини і дасть впевненість у нормальному перебігу вагітності.