Ішемічна хвороба серця та інфаркт міокарда в молодому віці

Щороку від серцево-судинних захворювань (ССЗ) помирає понад 16,3 млн чоловік. Найбільших втрат зазнає населення розвинутих країн Європи, де на частку захворювань серця і судин припадає майже 50% від всіх причин смерті дорослого населення. Зокрема, в Україні зареєстровано найвищі серед 30 країн Європи показники серцево-судинної захворюваності у чоловіків і жінок, ішемічної хвороби серця (ІХС) у жінок, а також один з найвищих показників смертності чоловіків від ІХС. Привертає увагу і те, що найбільші відмінності у рівнях означених показників між Україною та більшістю високо розвинутих європейських країн спостерігались в молодших вікових категоріях, досягаючи в них трьох-семикратної різниці. За даними Американської асоціації серця (American Heart Association,  1999), смертність від ССЗ у чоловіків 37–47 років в Україні є чи не найвищою у світі та становить 1425 випадків на 100 000 населення на рік. Цей показник у 4-5 разів перевищує аналогічні у більшості розвинених країн. Викликає особливу тривогу те, що рівень захворюваності і смертності від ІХС у людей молодого віку продовжує зростати, причому не тільки в Україні, але і в сусідніх державах, наприклад, Білорусії.

За результатами 10-річного спостереження, проведеного у Києві з 2005 по 2015 рр., частота випадків ІХС в молодих чоловіків зросла у 2,5 рази, в тому числі за рахунок розвитку гострого інфаркту міокарда (ІМ). Подібну ситуацію виявлено під час аналізу тенденцій розвитку ССЗ за останній рік  у Чернівецькій області: померло 26 тис. чоловік з них  18 тис. від захворювань серця. Українська медична статистика щорічно реєструє понад 150  тисяч нових випадків ІМ, причому кількість хворих з року в рік збільшується на 4-5 тисяч осіб. Критичними щодо цього захворювання визнано групи чоловіків працездатного віку: 40–49 і 50–59 років. Частка осіб до 44 років, які перенесли ІМ, за даними різних дослідників досягає в середньому 8-11% і має тенденцію до подальшого поступового збільшення. До ішемічної хвороби серця відносяться стенокардия, інфаркт міокарда, дифузний кардіосклероз.

Виникає ішемічна хвороба серця внаслідок дії комплексу різних факторів:

  • Звуження просвіту артерій, що живлять тканину міокарда внаслідок атеросклеротичні змін. Причинами розвитку атеросклерозу можуть бути такі захворювання як цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, гіподинамія та ожиріння. Крім того, за однією з теорій, причиною виникнення атеросклерозу, і, як наслідок, ішемічної хвороби є вірусна інфекція (аденовіруси, грип, цитомегаловирус). Своєчасна профілактика ГРВІ та грипу суттєво знижує показники захворюваності ішемічною хворобою серця.
  • Стресовий фактор. Постійний вплив стресових ситуацій на психіку людини супроводжується викидом адреналіну, який провокує спазм коронарних артерій серця.
  • Індивідуальна схильність. Даний фактор відіграє ключову роль у розвитку ішемічної хвороби. Схильність до розвитку даної хвороби передається у спадок.

IV.            Вживання алкоголю та тютюнопаління. Нікотин та етиловий спирт є однією з причин розвитку даної патології, оскільки, потрапляючи в організм, вони викликають спазм судин, що живлять міокард.

Основною ознакою ішемічної хвороби є біль в області грудної клітки чи за грудної, що віддає в ліву руку і під ліву лопатки, такі больові напади можуть супроводжуватись відчуттям нестачі повітря у спокої чи при незначному фізичному навантаженні, серцебиттям, перебоями в роботі серця. Якщо судина буде повністю перекрита, людина може відчувати такі симптоми:

  • з’являються короткочасні напади болю;
  • інтенсивність болю поступово збільшується;
  • через 30-40 хвилин біль став надзвичайно сильним, і людина не здатна його терпіти.

Трапляються випадки нетипового серцевого нападу – він може нагадувати печю, проявлятися тільки задишкою і серцебиттям чи запамороченням. Важливою ознакою таких нападів є їх зв’язок із фізичним навантаженням. Подібний розвиток серцевого нападу недооцінюється, а іноді і повністю ігнорується, що і призводить до летального результату. Хоча всі перелічені симптоми та ознаки дають можливість дізнатися про серцевий напад вчасно, але подібні ж симптоми або їх комбінації зустрічаються і при інших захворюваннях. Слід врахувати все ж, що серцевий напад найбільш небезпечний, тому в першу чергу слід негайно звернутись до лікаря навіть у випадку, якщо серцевий напад минув самостійно, якщо ж біль за грудиною триває чи навіть наростає слід негайно викликати швидку допомогу для того, щоб зберегти життя і не шкодувати після, що не зробили цього відразу.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!