Овуляція

З вагітністю пов’язані чи не найбільші хвилювання людей. Згідні?

Когось турбує незапланована вагітність, когось, навпаки, її відсутність. В спроможності чи неспроможності зачати дитину ключову роль відіграє овуляція. Що це таке? Давайте розбиратися.

Дівчинка народжується із певним запасом яйцеклітин в яєчниках -1- 2 млн. Їх число зменшується впродовж життя. До 11 -12 років їх стає біля 400 тисяч, а до 36 років – 10 – 25 тисяч. На сьогоднішній день в світі не існує методів збільшення кількості яйцеклітин в яєчниках! Їх не можна пересадити чи наростити.
Несправедливо все ж таки влаштоване життя: чоловік здатний продукувати сперматозоїди досить тривалий час. А жінки позбавлені можливості утворювати нові яйцеклітини.

За весь репродуктивний період тільки біля 400 фолікулів в яєчниках стануть домінантними і зможуть випустити зрілу яйцеклітину, здатну до запліднення, решта просто загине.
До статевого дозрівання яєчники «сплять», просинаються в 10-12 років, коли починається перша менструація – менархе. Кожний місяць 1 (рідко 2) яйцеклітини дозрівають і стають готовими до запліднення.

Овуляція – вивільнення яйцеклітини з яєчника. Стінка домінантного фолікула рветься біля поверхні яєчника, яйцеклітина відразу ж захоплюється фімбріями (виростами) маткової труби і подорожує всередині її в надії на зустріч зі сперматозоїдом. Запліднення яйцеклітини може відбутися протягом 24 годин після овуляції.
Частіше ця подія стається всередині циклу, однак час може варіювати.

ЩО ВПЛИВАЄ НА ОВУЛЯЦІЮ?

  • Прийом ліків (антидепресанти, препарати хіміотерапії при онкологічних хворобах, стероїди, препарати для щитовидної залози);
  • лактація;
  • порушення функції щитовидної залози;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • стрес.

Розуміння процесів, що відбуваються у нашому організмі, дозволить краще контролювати стан свого здоров’я, розуміти себе для більш ефективного планування вагітності.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!