Поліпи ендометрію

поліпи ендометрію

Кожний день наші лікарі бачать їх на екрані монітора ультразвукового апарату чи видаляють під час гістероскопії. З’являються поліпи в порожнині матки, в ендометрії при порушенні складних процесів його росту і відторгнення. Поліпи – це локальні розростання ендометрію у вигляді клубочків.
Причин виникнення поліпів переважно дві – дизгормональні і запальні.

А фактори ризику тіж самі, що і для гіперплазії ендометрію:

🔻гормональний дисбаланс
🔻метаболічний синдром
🔻генетична схильність
🔻вік старше 35 років
🔻пізня менопауза
🔻запалення (ендометрит), аборти
🔻прийом тамоксифену
🔻паління

Поліпів може бути один, або декілька. Розміри утворення теж можуть бути різними – від декількох міліметрів до декількох сантиметрів.

Чому треба приділяти увагу поліпам?

  • Вони можуть бути одним із факторів безпліддя, але якщо вагітність настала, залиште їх в спокої. На перебіг вагітності вони не впливають. Видаляють (в стаціонарі) тільки у випадку, якщо поліп великий і провокує загрозу викидня.
  • Переважають, на щастя, доброякісні варіанти😇, але можливі як злоякісні поліпи, так і процес малігнізації – перетворення доброякісного поліпу в злоякісний😈.
  • Можуть зустрічатися в будь-якому з періодів життя жінки – як в репродуктивному, так і в постменопаузальному.

Поліпи бувають безсимптомними і випадково виявляються при звичайному УЗД, але часто вони проявляються матковими кровотечами – менструальними, міжменструальними, постменопаузальними, різної інтенсивності і тривалості.
Основні методи діагностики – трансвагінальне УЗД, або діагностична офісна гістероскопія.

Яка тактика лікування?

Завжди пам’ятаємо про онконастороженість. Узнати, що це за утвір можна лише після його видалення і гістологічного дослідження.

Тому – видаляємо:

– при неплідді;
– жінкам в пре- і постменопаузі;
– при розмірах більше 1,5 см;
– при маткових кровотечах;
– виходженні поліпа через шийку матки;
– жінкам з факторами ризику раку ендометрію.

У ендометрія є 2 шари: функціональний, він відторгається кожний місяць під час менструації, і базальний, – джерело клітин, які можуть розмножуватися та диференціюватися, щоб замінити втрачені клітини ендометрію під час менструації. Поліпи, які ростуть з функціонального шару, називаються функціональними, вони можуть зникати самостійно під час місячних. Тому перед плануванням втручання можна поспостерігати 1 – 3 міс.

На жаль, не існує таблеток💊, рослинних екстрактів чи чогось іншого, чим можна полікуватись і вони зникнуть. Якщо поліп недоброякісний, таким лікуванням можна ще і прискорити його ріст.

«Класичне» видалення поліпа у вигляді кюретажу (вишкрібання) має сумнівну ефективність. Воно проводиться всліпу, металевим інструментом видаляється в кращому випадку частина поліпа, але зрідка повністю, травмуються здорові тканини. Часто великі поліпи, особливо з фіброзним компонентом взагалі неможливо видалити в такий спосіб.

🌟«Золотим стандартом»🌟 лікування є гістероскопія, під час якої поліпи видаляються точно разом із ніжкою під контролем ока. Процедура може проводитись по бажанню жінки – без загального наркозу або із застосуванням медикаментозного сну💉, займає 10 – 15 хвилин і не потребує госпіталізації. Через 1,5 – 2 години пацієнтка може йти додому.

Подальші рекомендації надаються тільки після отримання гістологічного заключення (яке є обов’язковим‼️) і залежать від:
✔️даних гістології
✔️віку жінки
✔️її репродуктивних планів
✔️супутніх захворювань.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!

Зателефонувати в центр