Хоча б одна подібна історія траплялась в практиці будь-якого гінеколога.
Звертається на консультацію жінка, у якої в першому триместрі вагітності трапився викидень.
Виявляється, це вже не вперше, і рік тому була подібна історія.
Крім того, порушилась регулярність місячних, з’явились часті перепади настрою, важко сконцентрувати увагу.
⠀
❗️Рутинне гінекологічне обстеження не виявляє захворювань жіночих статевих органів.
✅ Зате ультразвукове дослідження і аналіз крові на гормони щитовидної залози вказують на її ураження.
Зазвичай ми не замислюємось про стан і роботу окремих органів чи систем і не усвідомлюємо їх важливість до моменту появи збоїв.
⠀
Так відбувається і зі щитовидною залозою.
⠀
Отже, ЩИТОВИДНА ЗАЛОЗА – орган ендокринної системи, розташований в передній частині шиї, перед щитовидним хрящем, за формою схожий на метелика. Вага її у дорослих складає близько 30 грамів. Вона складається з величезної кількості дрібних пухирців – фолікулів, заповнених густою рідиною, що містить гормони з великою концентрацією йоду, близько 80% йоду в нашому організмі сконцентровано саме в цій залозі. Гормон цієї залози – тироксин (Т4) в різних тканинах поза її межами перетворюється в трийодтиронін (Т3).
⠀
✅ ФУНКЦІЯ щитовидної залози подібна до функції акселератора в автомобільному двигуні, від кількості трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4) залежить інтенсивність обміну речовин і, відповідно, швидкість хімічних процесів в органах та тканинах нашого організму. Ці гормони регулюють ріст і відновлення тканин, впливають на серцевий ритм, температуру тіла, роботу м’язів. Крім того, вони беруть участь у виведенні з крові тригліцеридів і ліпопротеїдів низької щільності, тобто «поганого» холестерину. Вони також збільшують вироблення травних соків і пришвидшують скорочення травного тракту.
Регулюють роботу щитовидної залози ділянка мозку, яка називається гіпоталамус, та розташована біля неї залоза головного мозку гіпофіз. Коли в гіпоталамусі відчувається нестача тиреоїдних гормонів, він стимулює виділення гіпофізом тиреотропного гормону (ТТГ), який своєю чергою передає замовлення щитовидній залозі, щоб та збільшила продукцію гормонів Т3 і Т4. Визначення рівнів Т3, Т4 і ТТГ в крові дозволяє встановити можливі порушення в роботі залози.
СИМПТОМИ при захворюваннях щитовидної залози залежать переважно від рівня гормонів Т3 і Т4.⠀
При надлишку гормонів людина стає:
❌ тривожною
❌ дратівливою
❌ з’являється безсоння
❌ надмірна рухова активність
❌ тремтіння рук, інколи губ і повік.
❌ Внаслідок прискорення метаболізму швидко втрачається вага, прискорюється серцебиття, аж до порушень ритму, небезпечних для життя.
⠀
❌ Нестача ж тиреоїдних гормонів виявляється сонливістю, апатією, слабкістю.
❌ Внаслідок уповільнення метаболізму наростає вага, переслідують закрепи, а через затримку рідини з’являються набряки.
⠀
Поява подібних симптомів – привід звернутися до лікаря.
⠀
✅ Вживайте з їжею достатнью кількість йоду – це буде найкращею профілактикою захворювань щитовидної залози. Багатими на йод є морська риба та морепродукти. В місцевостях з дефіцитом йоду у ґрунті та воді, до яких належить і наш край, слід вживати у їжу йодовану кухонну сіль. Звичайній людині необхідно споживати 100-150 мг йоду на день, вагітним жінкам – до 300 мг.
⠀
✅ ЯК ЧАСТО ОБСТЕЖУВАТИ ЩИТОВИДНУ ЗАЛОЗУ❓
⠀
Незважаючи на досить високу частоту патології щитовидної залози немає ніяких рекомендацій, з якого віку і як часто потрібно перевіряти її стан. Якщо є якісь скарги з перерахованих вище, слід звернутися до ендокринолога. Якщо ж скарг немає, то рекомендується під час щорічного профілактичного огляду, особливо після 30 років, зробити УЗД щитовидної залози та визначити рівень її гормонів в крові.