Зупинити час вчасно

Старість може бути різною. Бадьорою і наповненою роботою, турботами про рідних, зустрічами з друзями, новими знайомствами, подорожами, із запахом французьких парфумів, смаком хорошої кави☕️.

Або просякнутою сірими запраними простирадлами із запахом сечі і пролитого супу, із сірими тужливими лікарняними стінами, або інвалідним візком і памперсами, шворочкою з медальйоном на шиї, де записані прізвище і домашня адреса. Коли діти мають зробити вибір, чи покинути роботу, щоб доглядати близьку людину, чи наймати когось для цієї місії за шалені кошти, або їхати за кордон заробляти необхідну копійчину… Це не фантазії прихильників здорового способу життя чи примхи лікарів.

Безумовно, безсмертя не існує, всі колись хворіють і помирають. Прийде час, і всі ми станемо маревом, пилом. Але, погодьтесь, краще померти в 100 років, ніж в 50, краще зарезервувати собі 40-50 років повноцінного і цікавого життя, ніж з 40 років вважати себе вже старим і набирати собі у візочок різноманітні хвороби, вкорочуючи свій генетично запрограмований вік. До слова, тривалість нашого життя тільки на 20% залежить від генетики, на 10% – від медицини, на 19% – від довкілля і на 51% – від способу життя.

Більшість захворювань не турбують нас в молодому і середньому віці, а з’являються «зненацька» з віком, але «закладка» їх відбувається саме тоді, коли менш за все думаєш про них і живеш «на повну катушку», нехтуючи атрибутами здорового способу життя (правильне харчування, спорт, повноцінний сон і відпочинок, мінімізація стресів).

Але не все так погано. Я спостерігаю, як багато людей самого різного віку відвідує спортивні клуби🤸‍♀️🏋️‍♀️, басейни🏊, пересідають на велосипеди🚴, ходять в гори🧗, віддаючи перевагу активному відпочинку🏸🏓🏒, а не «all inclusive» + безкінечні засмагання і лежання на пляжі🏖. Але в загальній кількості нашого народонаселення – це крапля в морі.

Отож, це все белетристика, головна ідея цього поста – на які показники потрібно звертати увагу, щоб не закінчити життя в 50⚰️ (це в кращому варіанті!), або не стати безпомічним інвалідом в 50-60-70 років👩‍🦽🧑‍🦽:

Артеріальний тиск ➡️ все, що вище 130/80 – артеріальна гіпертензія;

Індекс маси тіла (ІМТ) – вага в кг/квадрат росту в метрах (кг/м2), він має бути до 25. Окружність талії у жінок – до 80 см, у чоловіків – до 93 см. Збільшення цих параметрів являється маркером ожиріння і метаболічного синдрому, і відповідно ризиком ранньої серцево-судинної смертності і деяких видів раку;

ЧСС (частота пульса) – в нормі 60-70/хв. Чим вище цифра, тим більше ризик ранньої серцевої патології;

✅ Індекс HOMA (інсулінорезистентності) – схильність до порушення обміну глюкози і цукрового діабету. Норма – ⬇️ 2,7;

Глікований гемоглобін – показник порушення вуглеводного обміну за останні 3 місяці, використовується для діагностики цукрового діабету. Норма – 4 – 5,6%;

Коефіцієнт атерогенності – співвідношення між «хорошим» і «поганим» холестерином. Норма – 3 і менше.

Як визначити ці показники і що робити, коли вони відхиляються від норми, будемо розмірковувати далі.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!