Ендометріоз

Ендометріоз — поширене хронічне та виснажливе захворювання, що вражає приблизно кожну десяту жінку репродуктивного віку.

СИМПТОМИ:

  • дисменорея (виразний біль у дні менструації);
  • диспареунія (біль під час сексу);
  • тазові болі циклічного характеру;
  • посилення і подовження менструальних кровотеч;
  • безпліддя;
  • біль в кишківнику, болючі дефекації;
  • біль в сечовому міхурі, болючий сечопуск;
  • порушення менструацій: нерегулярні, посилені, тривалі кровомазання до та після менструації, контактні кров’янисті виділення з піхви під час статевого акту.

Нажаль, встановити діагноз «ендометріоз» лише на основі симптомів важко і це може затягнутись в середньому на термін від 8 до 10 років.

Ендометріоз характеризується розростанням тканини ендометрія (слизової оболонки матки) там, де її в нормі не має бути – в яєчниках, на очеревині, в м’язовій тканині матки, на кишечнику, сечоводах, в післяопераційних рубцях та інших ділянках. Ендометріозом можуть уражатися практично будь які органи, але частіше він обмежується статевою системою.

На ділянках ендометріозу відбуваються циклічні зміни, аналогічні змінам в нормальній тканині ендометрію під час менструального циклу. Тобто під час менструації в ендометріоїдних вогнищах виникає маленька кровотеча, це призводить до асептичного (без бактерій) запалення, болю, утворення злук, важких менструальних кровотеч, безпліддя.

Гормон естроген впливає на розростання ендометріоїдної тканини та ріст уражень.

Найчастіше ендометріоз зустрічається у віці 40-44 роки. Однак в деяких випадках він може розвинутись і у дівчат-підлітків. Наразі ми спостерігаємо дівчину 17 років після складної операції по видаленню великої ендометріоїдної кісти, яка деякий час була безсимптомною, і проявилась рідким ускладненням для таких кіст – перекрутом, з різкими болями і втратою свідомості. Під час операції довелося видалити кісту разом із яєчником, тому що він був повністю вражений. Висновок: цнотлива – не значить здорова, і гінеколог має бути в житті дівчини і жінки так само, як стоматолог і косметолог.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!