Три жінки з чотирьох скаржаться на біль під час сексу в певні періоди свого життя. Для однієї це тимчасова неприємність, для іншої – довготривала проблема, яку лікарі називають «диспареунія».
Чому виникає біль і дискомфорт під час інтимного життя? Чи часто вам доводиться терпіти болючі і неприємні відчуття замість насолоди?
На жаль, ця проблема виникає і у молодих дівчат, які лише почали статеве життя, і у жінок більш зрілого віку.
Больові відчуття виникають в області входу в піхву і в самій піхві, в промежині, низом живота та спини, в сечовому міхурі.
Це захворювання необхідно чітко відрізняти від вагінізму (мимовільного скорочення м’язів при статевому контакті), оскільки диспареунія не супроводжується м’язовим спазмом.
СИМПТОМИ:
Біль до, під час або після статевого акту. Пацієнтки часто описують цей біль як тупий, ниючий, пекучий, колючий, спастичний..
Причини:
Органічні:
- інфекційні захворювання: бактеріальні і грибкові враження вульви, піхви, шийки матки, додатків матки;
- інфекціі сечовивідного тракту (запалення сечового міхура, уретри);
- ендометріоз;
- гормональні: атрофічний вагініт;
- вроджені аномалії розвитку статевих органів;
- доброякісні і злоякісні пухлини (міома матки, кісти яєчників);
- травми (пологові, хірургічні);
- променева терапія на органах таза;
- слабкість м’язів промежини, тазового дна, опущення стінок піхви і матки.
Психологічні:
- психологічна травма в результаті сексуального насильства;
- депресія;
- тривожний стан;
- стрес або втома;
- складності у відносинах між партнерами.
Страх, відчуття провини, сором можуть блокувати сексуальне збудження і не давати розслабитися. В таких випадках контакт буде болючим і неприємним.
- Зниження лібідо може бути наслідком погіршення загального здоров’я. Пацієнти з цукровим діабетом, артритом, захворюваннями щитовидної залози відмічають значне зниження статевого потягу.
- Жінки після гістеректомії (видалення матки) іноді відчувають свою «неповноцінність» і втрачають інтерес до сексу.
- Складності можуть виникати у жінок, партнери яких приймають препарати для лікування еректильноі дисфункції.
Кожний раз, коли жінка замовчує проблему і вирішує ще трохи потерпіти, вона стає на крихкій лід руйнування сексуальності і сімейних відносин.
Що робити, з чого починати?
Розібратись в причинах виникнення болю під час сексу не завжди легко, а довіритись лікарю – важко, раптом не зрозуміє, буде насміхатись. Може, порадитись з подругою? Не факт, що ви почуєте щось дієве. Спробуємо пролити світло на делікатну проблему.
Біль може виникати в різні моменти статевого акту. Під час введення статевого члену можлива поява через:
- Недостатнє зволоження – це результат короткотривалої прелюдії і слабкого еротичного стимулювання. Зниження рівня естрогенів в перименопаузі, після пологів або під час грудного вигодовування також може бути причиною.
Деякі ліки можуть знижувати лібідо, зменшувати любрикацію і перетворювати секс в неприємний і болючий процес. До таких ліків відносяться антидепресанти, седативні, протиалергічні препарати, ліки для зниження артеріального тиску, деякі протизаплідні таблетки. - Травми, подразнення, рани – від нещасного випадку, післяопераційні, післяпологові.
- Запалення, інфекція в області геніталій призводить до больових відчуттів під час сексу; екзема, склерозуючий лишай, інші шкірні хвороби теж спричиняють неприємні відчуття.
- Вроджені аномаліі. Проблеми пов’язані з відсутністю, або недорозвитком піхви (агенезія піхви), або перетинкою в піхві, або щільним гіменом, який повністю закриває вхід в піхву.
ЩО РОБИТИ?
Починати обстеження потрібно з гінеколога. Огляд на кріслі дозволить визначитись, в якому напрямку рухатись і які аналізи здавати для постановки діагнозу, вибору вірної тактики лікування. Можливо, потрібна буде допомога інших спеціалістів.
- Якщо є інфекція визначити збудника і призначити специфічне лікування.
- Якщо атрофічні зміни може допомогти місцева гормональна терапія, біоревіталізація гіалуроновою кислотою, плазмоліфтинг.
- Алергічна реакція на засоби інтимної гігієни, мило, гель для душу може викликати контактний дерматит. Лікування – разом з дерматологом.
- Зміна ліків, що знижують любрикацію, усуне симптоми диспареуніі.
- Жінки, у яких були розриви промежини в пологах або проведена епізіотомія, можуть відчувати біль в області рубця при статевих контактах. Лікування може також включати препарати гіалуроновоі кислоти в ін’єкціях, свічках, гелях, фізіотерапію, плазмоліфтинг.
- Ендометріоз тривала медикаментозна терапія, в більш важких випадках – оперативне лікування. Вирішує ваш гінеколог при ретельному обстеженні.
- Вроджені вади розвитку, щільна дівоча пліва – хірургічна корекція.
Лайфхаки для зменшення больових відчуттів:
- любриканти;
- робота з психологом, якщо є психологічні блоки;
- ніколи не терпіть біль, завжди говоріть партнеру, де болить і при яких діях ви відчуваєте біль;
- урізноманітнюйте пози, спробуйте масаж, пестощі у воді і різні чуттєві практики;
- перед статевим актом не вечеряйте занадто ситно, щоб не викликати посиленої перистальтики кишківника, спорожніть сечовий міхур, можна прийняти теплу ванну;
- іноді, як одноразовий варіант, від болю можуть допомогти звичайні нестероїдні протизапальні препарати.
Головне – не терпіти, а проговорити проблему зі своїм гінекологом.