ХЕЛІКОБАКТЕР ПІЛОРІ (Helicobacter pylori)

Відкриття бактерії Helicobacter pylori увійшло до десятки провідних досягнень ХХ сторіччя в гастроентерології поряд з ендоскопією шлунково-кишкового тракту (ШКТ), комп’ютерною томографією, відкриттям НВsА, створенням вакцин проти гепатиту, трансплантацією печінки.

Хелікобактер пілорі — це бактерія, яка виявляється у пацієнтів із захворюваннями шлунка та дванадцятипалої кишки. В назві бактерії слово «пілорі» вказує на головне місце її існування — пілоричний відділ шлунка, а «хеліко» дає характеристику форми бактерії – спіралеподібна. Автори відкриття впливу хелікобактер пілорі на слизову оболонку шлунка Баррі Маршал і Робін Уоррен отримали нобелівську премію в галузі медицини в 2005 році. Було встановлено, що хелікобактер пілорі може виживати в кислому середовищі шлунка, що раніше вважалося неможливим, а також може спричинити або ускладнити перебіг таких захворювань шлунка як гастрит та виразкова хвороба.

 

Особливості бактерії

Перша особливість хелікобактер пілорі полягає в протистоянні агресивному кислому середовищу шлунка. Завдяки високій кислотності шлункового вмісту більшість бактерій і вірусів гинуть в шлунку. Хелікобактер опирається руйнівній дії кислоти за допомогою двох механізмів: з моменту потрапляння в шлунок, хелікобактер пілорі, завдяки своїм жгутикам, може переміщатися і ховатися в слизу, що покриває стінки шлунка і захищає клітини, крім того, хелікобактер пілорі посилює захисну секрецію аміаку, нейтралізуючого кисле середовище шлунка. Таким чином, бактерія закріплюється в стінці шлунка і може залишатися там протягом багатьох десятиліть.  В процесі своєї життєдіяльності хелікобактер пілорі здатний руйнувати клітини шлунка і значно посилювати та підтримувати загальне ураження шлунка та дванадцятипалої кишки. Ураження бактерією слизової оболонки шлунка або дванадцятипалої кишки сприяє появі виразки і підвищує ризик розвитку раку шлунка. Хелікобактер може бути знищена за допомогою курсу лікування із застосуванням антибіотиків і лікарських засобів, що регулюють рівень кислотності. Сьогодні ми можемо сказати, що у людей, які страждають захворюваннями шлунка, є три вагомі причини перевіритися на наявність хелікобактер пілорі. Ця бактерія дуже стійка до кислого середовища шлунка і може перебувати в ньому протягом багатьох років. Хелікобактер пілорі тягне за собою іноді дуже серйозні захворювання. Ефективне лікування дозволяє запобігти хворобам та їх ускладненням.

 

Хелікобактер пілорі симптоми

Симптомів, специфічних для ураження хелікобактер пілорі, не існує. Проте, ось деякі з них, які повинні вас особливо насторожити:

  • повторювані болі в області шлунка, що посилюються, або ж, навпаки, минають після прийому їжі (ознака ерозій та виразок);
  • поява або посилення печії;
  • відчуття важкості в шлунку;
  • несприйняття м’ясної їжі (аж до блювоти).

 

Шляхи зараження

Хелікобактер пілорі відноситься до анаеробів – тобто, мікробів, які гинуть на повітрі. Передається від людини до людини через слину і слиз. Зараження хелікобактер пілорі частіше відбувається всередині сім’ї або інших груп з тісний спілкуванням, тому що хелікобактер пілорі поширюється при використанні одного і того ж посуду, недотриманні правил гігієни, при скупченості проживання. Часто хелікобактер пілорі передається від матері до дитини (через слину, що потрапила на соску, ложку і інші предмети). Заразитися інфекцією хелікобактер пілорі можна навіть при поцілунку. Потрапивши в організм людини, хелікобактер пілорі спускається в шлунок і далі проникає в слизову оболонку шлунка, порушуючи структуру її тканин і їх функції. Це потенційно призводить до появи запалення слизової шлунка (гастриту), ерозій та виразок. Крім того, хелікобактер пілорі змінює місцеву кислотність шлунка, що веде до порушення захисних властивостей його слизової оболонки. При ослабленому імунітеті і тривалому існуванні в організмі хелікобактер пілорі може поширюватися як на вищерозміщені відділи шлунка, так і в цибулину дванадцятипалої кишки. Це призводить до подальшого порушення структури і функцій слизової, поширенню запального процесу й появи нових ерозій і виразок. Встановлено чіткий зв’язок хелікобактерної інфекції з розвитком гастриту, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, раку шлунка, хвороби Крона і ряду інших захворювань.

 

Хелікобактер пілорі лікування

Лікування хелікобактер пілорі може бути наступним. У пацієнтів з виразкою шлунка, виразкою дванадцятипалої кишки і гастритом з доведеною хелікобактерної етіологією стандартним протоколом лікування є ерадикація Helicobacter pylori, тобто лікувальний режим, спрямований на повне знищення цього мікроба в шлунку з метою забезпечити умови для загоєння виразки. Лікування хелікобактер це складний процес, який повинен бути під наглядом лікаря. Аналіз на хелікобактер пілорі (тест на хелікобактер пілорі) Незважаючи на те, що 2/3 людства заражені хелікобактер пілорі, більшість інфікованих людей він не турбує. Далеко не у всіх носіїв хелікобактер пілорі розвивається виразкова хвороба та інші порушення здоров’я. Тут вступають в силу сприятливі фактори — неправильний режим харчування, стреси, куріння і алкоголь, які допомагають хелікобактер пілорі робити «чорну» справу. Сам по собі хелікобактер пілорі специфічних симптомів не викликає. Запідозрити наявність цієї бактерії в організмі можна тільки тоді, коли приєднуються захворювання шлунка. Звичайно, проходити тест на хелікобактер пілорі безглуздо, поки людина може похвалитися відмінним самопочуттям. Але будь-які симптоми «шлункового нездужання» повинні стати приводом для відвідування гастроентеролога або сімейного лікаря.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!

Зателефонувати в центр