Що таке ектопічна вагітність?

Термін «ектопічна» вагітність іншими словами означає «неприродньо розміщена» вагітність. В нормі плідне яйце повинно закріпитися та дозрівати в порожнині матки. Ектопічна вагітність – ЕВ настає, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється за межами матки. Хоча в більшості випадків ектопічна вагітність відбувається в фаллопієвій (матковій) трубі, ембріони також можуть імплантуватися в яєчники, черевну порожнину або шийку матки. Жоден з цих органів не надасть заплідненій яйцеклітині необхідну кількість місця і поживних речовин для належного розвитку – в результаті плід може розірвати орган, в якому він розвивається, що буде супроводжуватися рясною кровотечею, яка загрожує життю матері.

Більшість ранніх ознак вагітності, таких як затримка менструального циклу, нудота і болючість грудей, присутні і при ектопічній вагітності. Подібну вагітність часом складно визначити. Проте біль може слугувати першою ознакою проблеми, а втрата крові, спровокована розривом органу, може спричинити зниження кров’яного тиску, запаморочення, або непритомність. У деяких випадках ектопічна вагітність супроводжується болем в нижній частині спини, а також гострим болем в області тазу і живота.

 

Етіологія

Збільшення частоти цієї патології чітко пов’язують з наступними факторами: підвищення частоти запальних захворювань органів малого таза, які досить часто мають асимптомний перебіг, операції на маткових трубах, ВМК (внутрішньо-матковий контрацептив), чисельні сексуальні партнери, ендометріоз, паління у жінок, істотне збільшення використання ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій). Удосконалення методів діагностики сприяє більш ранньому виявленню такої патології. В арсеналі сучасної медицини є достатня кількість методів її лікування, як хірургічних, так і консервативних.

 

Клінічна картина

 • Суб`єктивні ознаки вагітності малого терміну: нудота, нагрубання молочних залоз;
 • менструальна дисфункція (затримка або незвичайна остання менструація у вигляді мажучих виділень, що продовжуються 1 – 2 тижні;
 • біль в здухвинній ділянці;
 • незначне підвищення ХГЛ? , показник може не змінюватись на протязі декількох днів (при нормальній вагітності він підвищується в геометричній прогресії щоденно),
 • при вагінальному дослідженні лікар визначає болюче утворення в області додатків,
 • при трубному викидні або розриві маткової труби – клінічна картина внутрішньої кровотечі, що вимагає негайного хірургічного втручання.

 

Діагностика

В якості початкової діагностики найчастіше використовуються аналіз крові, який відстежує наявність хоріонічного гонадотропіну в крові та ультразвукове дослідження. Якщо рівень цього гормону в крові нижче норми, причиною цьому може бути ектопічна вагітність. Ультразвукове дослідження допомагає визначити наявність або відсутність плоду в матці. Позаматкова вагітність діагностується за допомогою ультразвуку далеко не у всіх випадках. Маткова труба, яка збільшена за рахунок плідного яйця, не завжди візуалізується при УЗД.

Існують і непрямі ознаки, за якими можна діагностувати позаматкову вагітність.

 • Це відсутність в матці плідного міхура на фоні означених вище клінічних проявів.
 • У половини хворих зустрічається незначне збільшення матки.
 • Потовщення ендометрію (децидуальна реакція).
 • Несправжнє плідне яйце (незначне накопичення рідини в порожнині матки, як децидуальна реакція).

Якщо в процесі УЗД була виявлена рідина в черевній порожнині, то це ознака розриву маткової труби і кровотечі. В цілому, з виявленням периферичного току крові на доплерографії, наявністю ХГ (хоріонічного гонадотропіну) і відсутністю плода в матці – це дає 90% привід припускати ЕВ.

 

Лікування

Види хірургічних операцій при ЕВ

Позаматкова вагітність підлягає обов’язковому видаленню за допомогою:

 • лапароскопії,
 • лапаротомії.

Перший спосіб операції являє собою малоінвазивну хірургічну маніпуляцію. Він робиться під загальним наркозом. Здійснюється через три надрізи розміром до 1 см в діаметрі в нижніх ділянках живота. Черевна порожнина накачується вуглекислим газом. В надрізи вводять інструменти і спеціальний прилад – лапароскоп. Він відображає стан внутрішніх органів на моніторі, що допомагає провести операцію.

Другий спосіб оперативного втручання являє собою розріз стінки живота для ліквідації тяжких наслідків ЕВ. Основним показанням до такої операції на сьогодні є розрив труби зі значною втратою крові, що є загрозою для життя пацієнтки. Під час лапаротомії під загальним наркозом проводиться тубектомія (видалення маткової труби).  Ця дія проводиться у випадку, якщо жінкою не планується в подальшому народження дитини.

 

Лікування без операції

Медикаментозна терапія ектопічної вагітності достатньо перспективна. Але широкого розповсюдження даний метод не отримав у зв’язку із низькою частотою сучасної діагностики прогресуючої позаматкової вагітності. Ліки для консервативного лікування хворих з ЕВ вводять парентерально і місцево (в маткову трубу через бокове склепіння піхви під контролем УЗД).

Але його можна використовувати на мінімальних термінах прогресуючої ЕВ, коли розмір плідного яйця не більше 2 – 4 см. Хвору спостерігают амбулаторно або в стаціонарі, що є більш доцільним.

Частіше лікарі використовують цей метод спільно з лапароскопією.

Сьогодні, завдяки сучасним способам для діагностування і лікування, жінці часто вдається відновити здоров’я після позаматкової вагітності. Наступає нормальна здорова вагітність, яку жінка може виносити і народити дитину. Якщо ж жінка перенесла дві ЕВ з видаленням обох труб, вагітність в майбутньому можлива тільки шляхом екстракорпорального запліднення.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!