Хронічний ендометрит (ХЕ)

Відсутність вагітності/ завмерла вагітність/, викидень на ранньому терміні… Безкінечні ходіння по лікарях, обстеження, тривалі курси лікування, стимуляції, а результату немає. Знайомо? Частенько буває, що втомлена і незадоволена жінка втрачає терпіння і надію. І просто пускає все на «як Бог дасть, так і буде». В деяких окремих випадках навіть вдається завагітніти. Але це швидше виключення з правил. Отож, давайте розберемо ще один напрямок пошуку причин невдач, про який іноді забувають.

Ендометрій (слизова оболонка матки) – унікальна тканина, яка постійно змінюється залежно від фази менструального цикла: спочатку наростає, потовщується і під час менструації відторгається, щоб в новому циклі почати все спочатку. Ендометрій – це «колиска для ембріона», в ньому розміщується велика кількість клітин, що відповідають за імунітет. Від кількості і якості цих клітин залежить здатність ендометрія прийняти і правильно прикріпити запліднену яйцеклітину.

Зрозуміло, що при запаленні інвазія (проникнення) плідного яйця в ендометрій на потрібну глибину або взагалі не відбувається, або буде неповноцінною, з наявними тромбозами в судинах плаценти на ранніх термінах і плацентарною дисфункцією пізніше.

Головна причина хронічного ендометриту (ХЕ) – мікробна інфекція в порожнині матки, в основному стрептокок, стафілокок, кишкова паличка, клебсієла, мікоплазми, грибки, хламідії, гонокок.

Фактори ризику виникнення ХЕ:

  • операції і втручання в порожнині матки (кесарський розтин, діагностичне вишкрібання порожнини матки);
  • інородні тіла в порожнині матки (спіраль, залишки плідного яйця);
  • іноді причина невідома.

Тривало існуючий запальний процес в організмі стимулює імунну систему, що призводить до формування аутоімунних відповідей, які викликають вторинні пошкодження, зокрема і рецепторів в ендометрії до гормонів естрогену і прогестерону. В наслідку він стає нечутливим до гормонального впливу, тоншає, підсумком буде його неповноцінна трансформація і неготовність прийняти ембріон.

Хронічний ендометрит часто буває безсимптомним, але може проявлятися аномальними матковими кровотечами, дискомфортом в області малого тазу, болем під час інтиму, посиленими виділеннями з піхви. Як наслідок, хронічний ендометрит може призвести до безпліддя чи втрати вагітності.

Діагностика:

  1. На УЗД діагноз ендометриту не ставлять, тому що немає чітких критеріїв, але запідозрити можливо❗️
  2. Гістероскопія (є візуальні діагностичні маркери ХЕ, наприклад, мікрополіпи, крововиливи, набряк строми, почервоніння), вона дозволяє провести одночасно і діагностику і лікування (видалення поліпу, патологічного ендометрію, субмукозних вузлів) під контролем зору. При гістероскопії забираються тканини з важкодоступних ділянок (трубних кутів) та при необхідності з глибоких шарів ендометрію.
  3. Золотим стандартом діагностики є біопсія ендометрія з гістологічним і імуногістохімічним дослідженням 🔬 Для хронічного ендометриту характерна наявність так званих плазматичних клітин в стромі ендометрія.

Лікування

Лікування передбачає антибактеріальну терапію з урахуванням чутливості мікроорганізмів, які виявляються при бакзасіві з матки. Другим етапом є відновлення пошкоджених тканин. Для цього використовують індивідуально підібрані схеми гормональної терапіі, фізіотерапії, санаторно-курортне лікування, PRP-терапію.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!