Мастопатія

Як ви і просили, пост про мастопатію.

Цим терміном позначаються доброякісні захворювання молочних залоз, інша назва – дизгормональна дисплазія молочних залоз. Звучить трохи складно і страшнувато. Давайте розбиратися.

Причини:

  • тривалий психологічний стрес (зокрема і сексуальні негаразди);
  • стан жіночої репродуктивної системи ( ранній початок менструацій і пізня менопауза, пізні пологи, або їх відсутність, численні аборти і запальні захворювання органів малого тазу);
  • гормональний дисбаланс (гіпофункція щитовидної залози, гіперандрогенія, гіперпролактинемія, цукровий діабет);
  • спадкова схильність (якщо хворіла мати або бабуся, ризик захворіти на мастопатію зростає в 11 разів).

Існують дифузні і вузлові форми мастопатії.

Як проявляється мастопатія? Основні симптоми:

  • тупий, ниючий біль в молочній залозі в передменструальний період, або між місячними (мастодінія);
  • ущільнення залози;
  • збільшення об’єму молочної залози, її нагрубання;
  • виділення з сосків будь-якого характеру.

Наявність вузла у залозі характерна для вузлової мастопатії. В такому випадку потрібно показатись лікарю, щоб виключити рак молочної залози, зробити УЗД або мамографію (після 40 років).

Часто біль в молочних залозах виникає циклічно і пов’язаний з коливаннями рівня гормонів в крові. З початком місячних біль зазвичай зникає. Також циклічні болі можуть виникати на фоні прийому гормональних таблеток (контрацептивів, або замісної менопаузальної терапії).

Біль виникає в зв’язку з розростанням залозистої тканини молочних залоз після овуляції  під дією гормонів – естрогена, пролактина, прогестерона.

Іноді біль настільки інтенсивний, що жінка не може носити щільну білизну.

Біль може бути як двобічним, так і однобічним, постійним чи періодичним, ірадіюючим в пахви.

Деякі жінки відзначають зменшення інтенсивності болю при зниженні вживання кави, деяким допомагають гормональні контрацептиви, вітамін Е, нормалізація роботи щитовидної залози, навіть прийом тамоксифену, препарата з антиестрогенною дією, який призначають для лікування раку молочної залози. Знеболюючі препарати також можна використовувати для зменшення больових відчуттів.

На останок хочу заспокоїти наших красунь – масталгія рідко є ознакою розвитку раку молочної залози, набагато частіше це прояв доброякісних змін: кіст, фіброзно-кістозної мастопатії, маститу та деяких інших.

Сподобалась стаття? Поділіться нею!