Внутрішньоматкова контрацепція

Внутрішньоматкова контрацепція сьогодні найпопулярніша у світі. Більш ніж 80 млн. жінок успішно застосовують внутрішньоматкові спіралі (ВМК). Перші письмові згадування про ВМК ми знаходимо в трудах вчених древнього Китаю і Японії – в матку вводили кульки зі срібла. Існує анекдот про арабських кочівників, які вводили в матку верблюдицям дрібні камінчики, щоб запобігти вагітностям самок під час довгих переходів. Насправді офіційна історія починається з німецького гінеколога R. Richter, який запропонував з метою контрацепціі вводити в порожнину матки шовкові нитки, скручені в кільце.

З 60-х років минулого століття, коли почалось широке використання ВМК, вони постійно удосконалювались і змінювались. Сучасні спіралі містять мідь, срібло, золото, гормон прогестерон. Принципи роботи гормоно- і металовмісних контрацептивів відрізняються, вони мають свої особливості і побічні ефекти. Незнання цих принципів породжує міфи про шкоду спіралей. Наприклад про абортивні властивості ВМК.

Сучасні дослідження довели, що основний механізм дії цих ВМК – зовсім не «мікроаборти», а порушення рухливої активності сперматозоїдів і посилення перистальтики маткових труб, що запобігає заплідненню.

Гормоновмісні внутрішньоматкові системи «Мірена» і «Джайдес» викликають згущення цервікального слизу, попереджуючі проходження сперми через цервікальний канал. «Мірена» до всього ще пригнічує овуляцію, «Джайдес» – ні. Обидва контрацептива чинять позитивний вплив на ендометрій, він стає тонким і нечутливим до впливу естрогенів, у підсумку, якщо все ж таки якомусь сперматозоїду вдалось забігти в маткову трубу і запліднити яйцеклітину, то імплантація все рівно буде неможлива. І самий головний плюс таких контрацептивів – профілактика безконтрольного розростання ендометрія (гіперплазії), що може закінчитися аденокарциномою (раком ендометрія).

Сподобалась стаття? Поділіться нею!