ПЕРЕХІДНИЙ ВІК, або CHERCHE la FEMME

Якби можна було надавати лящів винуватцю усіх ваших бід, то ви б тиждень не могли присісти, – писав колись Марк Твен.

І він до дідька мав рацію.

Ти – єдиний винуватець всіх своїх бід.

Складно визнати?

Ми живемо в такий час, коли паспортний і біологічний вік часом можуть дуже сильно відрізнятися. Це залежить не тільки від генетики людини, екології та рівня медицини, але в основному від способу життя (+ думок!):

Харчування, сну, руху, стресів. Банально? Але це незаперечний факт.

Зараз 40-44 роки вважається молодим віком (за сучасною класифікацією ВООЗ). Ми приходимо до нього з серйозним багажем різних захворювань, функціональних і анатомічних змін. І закладка їх відбувається в ранньому молодому віці. У 40-45 років у жінки в організмі починається перебудова, перехідний період, обумовлений поступовим зниженням, а потім і вимиканням продукції гормонів яєчників. І тут на тлі таких змін часто наступають збої: виростають фіброміоми, кісти яєчників, поліпи і гіперплазія ендометрію, дисгормональні захворювання молочних залоз. Якщо вчасно не діагностовано ці захворювання, не призначено необхідне лікування, доброякісні процеси можуть перейти в злоякісні і вимагатимуть дорогого лікування або виявляться невиліковними.

Відомий наш хірург Пирогов М.І. ще в 19 столітті сказав: хворобу треба лікувати за 3 роки до її появи, а не за 3 дні до смерті.

Гінеколог – це ваш і ендокринолог, і дієтолог, і косметолог, і психотерапевт. Аж ніяк не хочу знецінити працю наших колег, але правда така. Гінеколог в разі гормональних збоїв порадить вам необхідне обстеження, дієту і консультацію фахівців. І жоден косметолог не зробить вас молодою і красивою, якщо не налагоджена робота нейроендокринної системи.

Тільки спільна робота всіх фахівців дасть жінці відчуття молодості і краси більш тривалий час. Краса йде не тільки ззовні, основні процеси йдуть всередині, вплив гормонів на шкіру дуже великий. Недооцінювати це і грати в одні ворота – означає не досягти максимально можливого задовільного результату. Для молодої жінки слова клімакс і менопауза асоціюються зі старістю, хворобами, зайвою вагою і багатьма проблемами. І до років 40-а ми рідко замислюємось над тим, що колись настане цей неминучий «страшний» період, закінчаться менструації і ледь не закінчиться життя.

Але, дорогі дівчата, хочу вас заспокоїти, із закінченням місячних життя не закінчується. Крім того, вони можут несподівано для вас закінчитися не як у більшості ваших подруг, в 50, але і раніше – в 40 , буває і в 35.

Давайте поговоримо, що вас лякає більше: клімакс, онкологія, старість чи щось інше? Розберемо всі актуальні питання! І навчимося, як зберегти фізичну і соціальну активність, здоров’я, як захистити головний мозок від старіння і продовжити молодість.

Менопауза – абсолютно природній біологічний процес. І поки що не існує методів, які б дозволили продовжити роботу яєчників і відтермінувати клімакс. Але! Чи потрібно це? Пізня менопауза загрожує зростанням вірогідності гормонзалежних злоякісних пухлин. Тому радіти місячним в 55 років, м’яко кажучи, надто оптимістично.

Давайте спочатку розберемося з термінами.

 • Менопауза – незворотнє припинення менструацій, діагностується після 12-тимісячноі їх відсутності, пов’язане з втратою активності фолікулів яєчників.
 • Перименопауза – період з появи перших ознак клімакса і до 1 року після останнього менструального цикла, займає 1-3 роки.
 • Рік без місячних закінчився і жінка вступає в період ПОСТменопаузи. Це вже пожиттєвий етап, організм налаштовується на роботу в умовах іншого рівня гормонів.

Перші ознаки перименопаузи:

 1. порушення менструального циклу,
 2. перепади настрою,
 3. розлади сну,
 4. приливи жару, нічна пітливість,
 5. зниження лібідо,
 6. збільшення ваги.

В менопаузі до всіх перелічених симптомів додаються:

 • нетримання сечі,
 • випадіння волос,
 • сухість шкіри та слизових,
 • ламкість кісток,
 • серцево-судинні порушення,
 • швидка втомлюваність, слабкість, проблеми з пам‘яттю.

І ще багато інших різноманітних симптомів.

Але, так як не існує однакових періодів статевого дозрівання, вагітностей і пологів, так і не існує однакових менопауз. У кожної жінки різні симптоми і різна їх інтенсивність. Більше половини жінок менопаузального віку відзначають, що відчувають незначні незручності, а 10% жінок взагалі не стикаються з типовими проявами клімакса.

«Винні» в цьому генетика і наш спосіб життя.

Якщо до періода менопаузи організм приходить в зношеному стані, викликаному нездоровим харчуванням, хворобами, малим числом вагітностей і короткотривалою лактацією, зловживанням алкоголем і палінням, гіподинамією, тоді організм не може справитись з гормональною перебудовою і ми будемо мати справу з важким клімактеричним синдромом. Періменопауза – це своєрідний екзамен на витривалість.

З’являються нові і загострюються старі хронічні захворювання. Тому так важливо пам’ятати про це в молодому віці і не сподіватись на «чарівні» таблетки і досягнення сучасної медицини.

Далі буде…

Сподобалась стаття? Поділіться нею!